Strona internetowa to swoista wizytówka firmy. To właśnie dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by łączyła ona w jedną całość walory wizualne z najwyższym poziomem funkcjonalności. To z kolei rodzi konieczność unikania kluczowych błędów przy jej projektowaniu. Poznaj 10 najczęstszych, by efektywnie ustrzec się przed ich konsekwencjami.
1. Brak responsywności
Responsywność sprowadza się do dostosowania wyglądu strony do ekranu urządzenia, na którym jest ona wyświetlana. Ma to związek z coraz częstszym wykorzystaniem urządzeń mobilnych w celu przeglądania witryn internetowych. Aby spełnić ten warunek, konieczny jest nie tylko wybór odpowiedniej platformy, ale również przeprowadzenie testów na różnych urządzeniach i systemach operacyjnych. Ofertę profesjonalnej pomocy w tym zakresie znajdziesz pod adresem www.bestwebkrk.pl, należącym do firmy, zajmującej się tworzeniem przyciągających uwagę stron internetowych. Skorzystanie z takiego wsparcia to gwarancja zaprojektowania witryny, która będzie w pełni responsywna, a w konsekwencji łatwa i wygodna w obsłudze.
2. Brak regularnych aktualizacji strony
Treści, zamieszczane na stronie internetowej, powinny być regularnie aktualizowane, co zwiększy ich atrakcyjność, wpływając jednocześnie na pozycjonowanie w przeglądarkach. Nie musisz jednak dbać o to samodzielnie. Po przejściu na stronę https://www.bestwebkrk.pl/oferta/pozycjonowanie-lokalne zobaczysz bowiem, jak szeroki zakres wsparcia oferują firmy, zajmujące się tworzeniem profesjonalnych witryn w sieci. To właśnie dzięki nim strona internetowa funkcjonuje prawidłowo, nieustannie się rozwijając, a jej stabilna pozycja w wynikach wyszukiwania gwarantuje długofalowe korzyści ze współpracy.
3. Przeładowanie treścią
Zbyt wiele treści to kolejny błąd, popełniany często przy projektowaniu stron internetowych. W tym kontekście warto podkreślić ponownie, że największymi zaletami będzie łatwość ich przeglądania oraz przejrzystość zamieszczanych na nich informacji. To właśnie dlatego należy skupić się na tym, co zdecydowanie najważniejsze, pomijając treści, które nie są ściśle związane z daną tematyką.
4. Brak odpowiedniej ilości miejsca na tekst
Analizując stronę internetową pod kątem treści, warto wspomnieć o kolejnym istotnym błędzie, rzutującym na jej odbiór. Jeśli w trakcie jej projektowania przeznaczysz bowiem zbyt małą ilość miejsca na tekst, stanie się on mało czytelny, zniechęcając tym samym użytkowników do pozostania na witrynie. W tym kontekście należy pamiętać również o odpowiednim doborze czcionki, który nie utrudni lektury, a uczyni ją znacznie przyjemniejszą.
5. Niewłaściwe obrazy i multimedia
Strona internetowa to nie tylko tekst, ale również obrazy czy multimedia. Jeśli zostaną one jednak źle dobrane, ładowanie witryny zostanie spowolnione, a sama strona straci na profesjonalizmie. Z tych względów warto poświęcić nieco czasu na optymalizację obrazów pod kątem jakości i rozmiaru, dbając jednocześnie o to, by zamieszczane na stronie grafiki były spójne z jej treścią.
6. Skomplikowana nawigacja
Strona internetowa powinna być zarówno przejrzysta, jak i intuicyjna w obsłudze. Z pewnością nie będą temu sprzyjać:
- nadmiernie rozbudowane menu,
- zawiłe struktury podstron,
- ukrycie linków do najistotniejszych sekcji.
Przy projektowaniu witryn zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie prostota, która przełoży się na szybsze odnajdywanie poszukiwanych przez użytkowników treści.
7. Brak jednolitego stylu
Niejednolity styl strony internetowej skutecznie zniechęca do zapoznania się z zamieszczonymi na niej informacjami. By uniknąć tego błędu, warto zadbać o spójną kolorystykę, wygląd i rozmiar czcionki oraz spójność stylistyczną zamieszczanych elementów graficznych.
8. Zbyt wolne ładowanie witryny
Jak udowadniają przeprowadzone badania, z reguły opuszczamy stronę już po 3 sekundach, jeśli w tym czasie nie zostanie ona załadowana. To zdecydowanie najlepszy argument, wpływający na konieczność:
- zmniejszenia rozmiaru plików,
- wykorzystania pamięci podręcznej przeglądarki,
- używania zoptymalizowanych grafik.
9. Brak przycisków CTA
Przyciski CTA, czyli call to action, to niezwykle istotny element każdej strony internetowej. Wśród ich najważniejszych celów wymienia się bowiem skłonienie użytkowników do konkretnych działań. Na ich liście znaleźć można m.in.:
- zakup określonych produktów,
- skorzystanie z usług danej firmy,
- zapisanie się do newslettera,
- zarejestrowanie konta,
- pobranie aplikacji.
Jak nietrudno się domyślić, brak przycisków CTA znacząco obniża konwersję, utrudniając jednocześnie efektywną komunikację z użytkownikami.
10. Ignorowanie zasad bezpieczeństwa
Współcześni użytkownicy Internetu coraz większą wagę przywiązują do kwestii, związanych z bezpieczeństwem. Ich ignorowanie to idealny sposób na odstraszenie tych, którzy chcieliby odwiedzić daną witrynę. To właśnie z tych względów warto zadbać o stosowne certyfikaty SSL oraz regularne aktualizacje oprogramowania, rzutujące na bezpieczeństwo strony internetowej.