Systemy kogeneracji i ich najważniejsze atuty

Ostatnio na krajowym rynku rozwiązań grzewczych i związanych z zasilaniem awaryjnym, ogromną popularność zyskują innowacyjne systemy przystosowane do spalania paliw o ekologicznym charakterze.

Do tej grupy można zaliczyć agregaty i kompleksowe instalacje, których główny cel to szeroko pojęty proces kogeneracji. Jest to działanie polegające na jednoczesnej produkcji ciepła oraz prądu przy spalaniu tylko jednej dawki określonego paliwa (np. gazu ziemnego). Rozwiązania takie posiadają wiele ważnych atutów, którymi warto się zainteresować.

Systemy kogeneracji i ich najważniejsze atuty

Ważne zalety systemów kogeneracji

W głównej mierze atutem systemów kogeneracji jest to, że są one przystosowane do jednoczesnego wytwarzania dwóch rodzajów energii. Oznacza to, że można produkować zarówno prąd, jak i energię cieplną bez potrzeby posiadania i uruchamiania dwóch typów generatorów. Taka opcja jest niezwykle opłacalna, ponieważ nie trzeba inwestować w dwa generatory oraz nie ma konieczności spalania dużych ilości paliwa. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że coraz większa grupa firm i instytucji jest wysoce zainteresowana rozwiązaniami tego rodzaju.

Mniejsze ilości zużywanych paliw są ważne również ze względu na ekologię. Produkcja energii cieplnej i elektrycznej z wykorzystaniem takiej metody, oznacza mniejszą ilość spalin, które trafiają do środowiska naturalnego. Dodatkowo atutem jest to, że sporo systemów jest dopasowanych do spalania gazu ziemnego o wysokiej wydajności i ekologicznym charakterze. Jest to ważne ze względu na zdrowie ludzi i stan środowiska. Poza tym firmy inwestujące w ekologiczne systemy mogą liczyć na różne dopłaty i dodatki albo ulgi ze względu na ekologię. Firmy dbające o środowisko mogą dodatkowo budować swój pozytywny wizerunek.

Nowoczesne systemy, których podstawowym zadaniem jest zaprezentowana wyżej kogeneracja gazowa, są niezwykle popularne na terenie Polski. Na szczęście istnieje mnóstwo lokalnych dostawców działających w wielu regionach naszego kraju. Poza tym kupno, dostawa i montaż takich systemów jest możliwy w wielu firmach nakierowanych na ogólnopolskich klientów.