Woda filtrowana czy butelkowana? Wybór jest jeden, gdy jesteś eko!

Woda butelkowana jest niezwykle popularna. Kupimy ją w każdym sklepie spożywczym, a w supermarkecie znajdziemy całe półki wypełnione różnymi rodzajami wód mineralnych i źródlanych. Czy warto kupować wodę w butelce skoro woda kranowa jest w pełni zdatna do picia, a na dodatek dużo bardziej ekologiczna?

Woda butelkowana i jej koszt dla środowiska naturalnego

Produkcja wody mineralnej obejmuje kilka procesów. Pierwszym z nich jest proces wydobycia wody, a następnie m.in. jej filtrowania, saturacji, mineralizacji, przechowywania, butelkowania i dystrybucji do konsumentów. Przefiltrowana woda jest pompowana do dużych zbiorników magazynowych gdzie, w zależności od marki, przechowywana jest nawet do dwóch lat. Następnie, za pomocą linii rozlewniczej, jest butelkowana. W kolejnym kroku produkcji butelki są zamykane i umieszczane w kartonowych pudełkach przygotowanych do transportu. Wszystko to sprawia, że koszt produkcji wody butelkowanej dla ekologii jest wysoki.

Co więcej, szkodliwość wody w butelkach plastikowych dla środowiska naturalnego nie kończy się na etapie produkcji. Jednorazowe butelki PET tylko w niewielkiej części poddawane są recyklingowi. W dużej części trafiają na wysypiska śmieci, gdzie – wietrzejąc – zanieczyszczają powietrze drobinkami mikroplastiku. Co więcej, odpady plastikowe stały się już nieodłącznym elementem mórz i oceanów przedostając się również do organizmów żywych. Także gleby w dużej mierze zanieczyszczone są plastikiem, a warto przypomnieć, że rozkłada się on od 500 do tysiąca lat. Zjawisko to można na szczęście w pewien dość prosty sposób ograniczyć.

Butelka filtrująca – żyj ekologicznie!

Istnieje łatwy sposób, by nie tylko żyć w zgodzie z ekologią, ale także ograniczyć codzienne wydatki. Pomocna jest w tym butelka filtrująca. Butelkę z filtrem możemy mieć zawsze przy sobie. Dostępne są w różnych pojemnościach. Zarówno dla dzieci (0,3 l), standardowych (0,5 l), jak i idealnych na dłuższą wycieczkę lub na siłownię (0,7 l). Więcej informacji o butelkach z filtrem, ich pojemnościach, kolorach i skuteczności dowiesz się na https://dafi.pl/blog/. Butelki z filtrem możemy napełniać do woli w każdym miejscu – w pracy, w szkole i na uczelni. Świetnie sprawdzają się na wakacjach i urlopach (szczególnie w państwach gdzie woda kranowa jest zdatna do picia). Pozwala to sporo zaoszczędzić, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że półlitrowa butelka wody kosztuje w Polsce ok. 2,50 zł, a w krajach Europy Zachodniej nawet ok. 2 euro.

Przede wszystkim z butelki z filtrem możemy korzystać wiele lat. Wystarczy jedynie pamiętać o comiesięcznej wymianie filtra. Dzięki niej pozbywamy się sterty plastikowych butelek, chronimy środowisko naturalne i, przy okazji, własny budżet.