Wybierając system grzewczy dla dużych obiektów, należy wziąć pod uwagę cały szereg różnorodnych czynników, warunkujących satysfakcję z jego działania. Na co zwrócić szczególną uwagę, podejmując taką decyzję? Jakie rozwiązania wykorzystywane są najczęściej w halach i magazynach powierzchniowych i jakich efektów można się po nich spodziewać? Dalsza lektura z pewnością pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Jak wybrać dobre ogrzewanie dla obiektów wielkopowierzchniowych?
Utrzymanie optymalnej temperatury w dużych obiektach to trudne wyzwanie. Wpływa na to nie tylko ich powierzchnia, ale również straty ciepła, generowane chociażby przez otwierane często bramy wjazdowe czy w końcu poduszka ciepła, tworząca się pod sufitem, przy jednoczesnej niskiej temperaturze w miejscu pracy. To właśnie dlatego, Ogrzewanie wielkopowierzchniowe: hali produkcyjnej, magazynów i kurników powinno cechować się optymalną efektywnością energetyczną, o czym przeczytasz na podanej stronie z atrakcyjną ofertą. Podejmując ostateczną decyzję w tej kwestii, warto zwrócić się w kierunku nowoczesnych systemów, bazujących na innowacyjnych i niezawodnych technologiach, gwarantujących maksymalny komfort cieplny, również w obiektach o znacznie większej powierzchni.
Jakie cechy powinien posiadać dobry system grzewczy?
Mówiąc o dobrym systemie grzewczym, który może być z powodzeniem wykorzystywany w dużych obiektach, nie sposób pominąć jego najważniejszych cech. Na ich liście znaleźć można z pewnością:
- wysoki poziom niezawodności, co uwarunkowane jest ryzykiem kosztownych przestojów lub zakłóceń procesów produkcyjnych, spowodowanych awarią systemu,
- niskie koszty obsługi, ale także serwisu i ewentualnych napraw,
- możliwość uzyskania określonej temperatury w dużych obiektach, bez konieczności zwiększonego zużycia energii elektrycznej.
Ostateczny wybór może być również podyktowany koniecznością zapewnienia odmiennych temperatur w poszczególnych strefach budynku, co będzie sprzyjało wyborowi systemu, umożliwiającego dopasowanie się do tego rodzaju wymogów.
Które systemy ogrzewania wykorzystywane są w dużych obiektach?
W dużych obiektach wykorzystywane są różne systemy ogrzewania. Wśród tych zdecydowanie najpopularniejszych wymienić można m.in.:
- systemy grzewczo-wentylacyjne, których sporym atutem jest nie tylko szybkie nagrzewanie i rozprowadzanie ciepłego powietrza, ale przede wszystkim możliwość zapewnienia komfortu cieplnego, niezależnie od pory roku,
- promienniki wysokotemperaturowe, działające błyskawicznie i umożliwiające dopasowanie temperatury do poszczególnych stref w obiekcie,
- grzejniki kanałowe, efektywnie chroniące przestrzeń przed zimnymi masami powietrza, napływającymi z zewnątrz budynku.
Jaką rolę pełnią kurtyny powietrzne?
Mówiąc o systemach grzewczych w dużych obiektach, nie należy również pomijać roli kurtyn powietrznych, montowanych nad bramami. Jak pokazuje praktyka, urządzenia z tej kategorii, cechujące się maksymalnym poziomem wydajności, pozwalają zaoszczędzić nawet do 80% strat energii w okolicach drzwi lub bram. Co ważne, tworzą one skuteczną barierę zarówno dla zimnego, jak i dla ciepłego powietrza, napływającego w okresie letnich upałów. Dzięki takiemu rozwiązaniu różnica temperatur zostaje złagodzona, co sprzyja utrzymaniu optymalnych warunków we wnętrzu hali czy magazynu wielkopowierzchniowego.