Co to jest koło podporowe i do czego służy?

Koła podporowe są kluczowym elementem wyposażenia przyczepki lub przyczepy.

Gdy przyczepa jest odczepiona, koła podporowe utrzymują przyczepę w poziomie i zapewnia niezbędną stabilność podczas załadunku i rozładunku przyczepy. Koła podporowe poziomują przyczepę, pomagają w zaczepianiu lub odczepianiu, a także umożliwiają manewrowanie bez użycia pojazdu holowniczego. Ważne jest, aby kupić odpowiednie koło podporowe do przyczepy (https://www.futurefarm24.pl/1261-kolo-podporowe.html), które zazwyczaj dzielą się na dwie kategorie: gładkie i żebrowane.

Co to jest koło podporowe i do czego służy?

Jak wybrać koło podporowe do przyczepy?

Zanim kupisz koło podporowe do przyczepy, musisz określić, czy potrzebujesz koła żebrowanego, znanego również jako koło zębate, czy gładkiego. Będziesz także musiał wybrać koło podporowe o odpowiedniej średnicy do swojej przyczepy. Jeśli holujesz lekką przyczepę lub przyczepkę, potrzebujesz gładkiego koła podporowego. Upewnij się, że kupiłeś odpowiedni zacisk koła. Zasadniczo w przypadku przyczep jednoosiowych o masie do 750 kg zaleca się stosowanie gładkich kół podporowych do przyczepy o średnicy od 34 mm do 42 mm. Gładkie koła podporowe o średnicach od 42 mm do 48 mm mogą być również odpowiednie do cięższych przyczep do 2700 kg, niektórych przyczep łodziowych, a także przyczep kempingowych.

Mogą jednak nie nadawać się do przyczep z więcej niż dwiema osiami, a jeśli przyczepa ma dwie osie, nie zaleca się manewrowania w pełni załadowaną przyczepą, ponieważ mają one bardzo duży ciężar na dziobie. Żebrowane koła podporowe lub ząbkowane koła podporowe są zablokowane w zacisku, aby zapobiec ich przesuwaniu się podczas załadunku lub holowania przyczepy. Są idealne do ciężkich przyczep i zwykle wymagają koła podporowego o średnicy 48 mm lub 60 mm. Większość takich kół podporowych nadaje się do przyczep o masie 3500 kg.

Odpowiednio dobrane koło podporowe do przyczep może przenosić obciążenia dynamiczne do 300 kg, warto zatem znać zakres podnoszenia, zanim zdecydujemy się na zakup tego produktu. Znajdziemy zarówno zaciski ze stali tłoczonej, które są odpowiednie do lżejszych obciążeń, jak i zaciski kół podporowych ze staliwa, które są przeznaczone do cięższych ładunków.