Na czym polega obrazowanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne to diagnostyczna technika obrazowania medycznego, która jest wykonywana w celu obejrzenia narządów wewnętrznych pacjenta oraz oceny przepływu krwi przez różne naczynia.

Badanie USG jest również często zlecane w czasie ciąży, służy do monitorowania rozwoju i diagnostyki stanu zdrowia nienarodzonego dziecka.

Na czym polega obrazowanie ultrasonograficzne?

Do czego służy aparat USG?

Badania ultrasonograficzne są bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne, jednak USG polegające na wprowadzeniu głowicy do jamy ciała mogą powodować u pacjenta minimalny dyskomfort. Większość badań USG trwa około 30 minut lub nieco dłużej, a wyniki lekarz prowadzący otrzymuje od razu, więc łatwiej i szybciej może postawić trafną diagnozę, a pacjent otrzymuje odpowiednie leczenie czy zalecenia dotyczące wykonania innych badań dodatkowych.

Podczas niektórych badań ultrasonograficznych lekarz przyczepia sondę do głowicy aparatu USG i wprowadza ją do jamy ciała. Badania te obejmują echokardiogram przezprzełykowy, kiedy lekarz wprowadza sondę do przełyku, aby uzyskać obrazy serca, USG transrektalne, kiedy lekarz wprowadza sondę do odbytnicy mężczyzny, aby obejrzeć prostatę, USG przezpochwowe u kobiety, aby obejrzeć macicę i jajniki. Obrazowanie ultrasonograficzne jest niezwykle bezpieczne i nie wykorzystuje żadnego promieniowania, które mogłoby mieć wpływ na pacjenta.

Aparatura do USG jest powszechnie dostępna w placówkach medycznych, łatwa w użyciu, a takie badania są tańsze niż większość innych metod obrazowania. Badanie ultrasonograficzne daje wyraźny obraz tkanek miękkich ciała, które nie są dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W wielu szpitalach, przychodniach, gabinetach lekarskich i klinikach znajdziemy aparat usg, który jest używany do przeprowadzania badań diagnostycznych pacjentów. Badanie USG zapewnia obraz w czasie rzeczywistym, dzięki temu jest także narzędziem do przeprowadzenia małoinwazyjnych procedur, takich jak biopsje igłowe i aspiracja płynów. Większość badań ultrasonograficznych jest nieinwazyjna, nie ma igieł i zastrzyków, nie ma również negatywnego wpływu na pacjenta.