Różne pnące to piękna ozdoba ogrodu

Róże pnące to piękne, romantyczne rośliny, które dodają uroku każdemu ogrodowi.

Ich bujne, zwisające kwiaty są prawdziwą ozdobą, a ich zapach może wypełnić powietrze wokół domu. Jednakże, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i upewnić się, że twoje róże będą rosnąć i kwitnąć w pełni, musisz wiedzieć, kiedy i jak sadzić różne pnące.

Różne pnące to piękna ozdoba ogrodu

Sadzenie i wybór odmian róż pnących

Najlepszym czasem na sadzenie róż pnących jest jesień lub wczesna wiosna. Odpowiednie warunki to ciepła gleba, ale niezbyt sucha lub mokra, oraz dostępność wody. Sadzenie róży pnącej na wiosnę zazwyczaj jest najlepszym wyborem, ponieważ roślina ma całą wiosnę i lato, aby się ukorzenić i rosnąć przed następnym sezonem kwitnienia. Jednak jeśli masz już rośliny, które chcesz przesadzić, to jesień jest najlepszym czasem na to, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja ukorzenieniu.

Climbery, czyli róże pnące, to grupa róż, która charakteryzuje się mocnymi, giętkimi pędami i dużej mocy wzrostu. W przeciwieństwie do wielu innych odmian róż, zazwyczaj kwitną tylko raz w sezonie. Ich kwiaty są duże i pięknie wybarwione, a rośliny same w sobie mogą być bardzo duże, o wysokości od 2 do 5 metrów. Climbery są idealne do pokrywania ścian i altan ogrodowych, a także do wspinania się po pergolach i łukach. Najlepiej sadzić je w okresie jesienno-wiosennym, jak w przypadku większości róż pnących. Rośliny te są bardzo łatwe w uprawie, ale trzeba dbać o ich cięcie, aby nieprzerwanie przyciąć pędy. Ramblery to inna grupa róży pnących. Charakteryzują się one długimi, elastycznymi pędami, które mogą dorastać do 10 metrów długości. Podobnie jak Climbery kwitną zwykle raz w sezonie, ale są bardzo obfite w kwiaty. Ich kwiaty są nieco mniejsze od innych odmian, ale ich zapach jest bardziej intensywny.

Na terenie całego kraju znajdziemy szkółki, w których możemy zakupić róże Kraków jest miastem, gdzie również możemy skorzystać z oferty profesjonalnych szkółek. Oferują one bardzo wiele odmian, rodzajów sadzonek, osoby które poszukują róż pnących z pewnością znajdą wysokiej jakości sadzonki, które staną się podstawą do ozdobienia przydomowych ogrodów.