Jaka pomoc dostarczana jest na Ukrainę?

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie Unia Europejska, poszczególne kraje, jak również organizacje pozarządowe, dostarczają pomoc humanitarną.

Transporty odzieży, żywności, leków dostarczone są do poszczególnych miast, obecnie są to dziesiątki tysięcy ton pomocy, która kierowana jest dla osób potrzebujących.

Jaka pomoc dostarczana jest na Ukrainę?

Pomoc humanitarna dla Ukrainy

Na Ukrainę dostarczone są różnego rodzaju produkty, oprócz żywności czy też odzieży trafia tam także wiele sprzętu medycznego, leki, tamtejsze szpitale potrzebują różnego rodzaju zaopatrzenia. Wiele organizacji dostarcza w okresie zimowym termosy, bieliznę termoaktywną czy też generatory prądu. Częste braki energii elektrycznej powodują, że generatory prądu są bardzo potrzebne w różnych miastach na terenie całej Ukrainy. W wielu krajach prowadzone są zbiórki, przyjmowana jest odzież, koce. Unia Europejska dostarcza bardzo duże ilości pomocy humanitarnej, na terenie Polski, Rumunii oraz Słowacji zostały utworzone węzły logistyczne, które pomagają w organizacji transportu, skąd pomoc przekazywana jest następnie do poszczególnych miast oraz regionów.

Na Ukrainę dostarczony jest sprzęt specjalistyczny, także pojazdy strażackie, karetki, mobilne szpitale. Wraz z pomocą humanitarną organizację zajmują się również pomocą dla osób potrzebujących profesjonalnej opieki zdrowotnej, osoby chore transportowane są do szpitali na terenie Unii Europejskiej. Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną dbają o to, aby pomoc docierała do osób, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji, także na obszarach trudno dostępnych. Dlatego wymaga to dużych nakładów logistycznych, transportu dużej ilości sprzętu, pomocy różnego rodzaju.

Od początku rosyjskiej inwazji znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc różnego typu, na Ukrainie pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 15 milionów osób. Dlatego pomoc humanitarna dla Ukrainy organizowana jest nie tylko przez Unię Europejską, ale także pomoc dostarczają organizacje pozarządowe. W wielu krajach organizowane są zbiórki odzieży, żywności, która następnie jest przekazywana najbardziej potrzebującym osobom na terenie całej Ukrainy.