Najważniejsze zalety systemów gaszenia gazem

Gaszenie pożaru to kompleksowe działanie obejmujące wiele czynności wykonywanych przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, sprzęt i doświadczenie.

Okazuje się, że do grona takich działań zalicza się również stosowanie specjalistycznych systemów gaśniczych montowanych w różnych typach budynków. Są to w pełni zautomatyzowane rozwiązania bazujące na różnych centralach sterujących i sieci czujników. Dzięki nim możliwe jest automatyczne gaszenie pożaru przez sprzęt po wykryciu dymu, trujących gazów, wysokich temperatur albo płomieni.

Najważniejsze zalety systemów gaszenia gazem

Mocne strony gazowych systemów automatycznego gaszenia pożarów

Wśród godnych uwagi rozwiązań odpowiedzialnych za automatyczne gaszenie pożarów, można znaleźć różnorodne systemy bazujące na proszku, pianie i wodzie. Opcją alternatywną są systemy gazowe. Ich dużym atutem jest brak konieczności stosowania proszków ani płynów, które mogą likwidować pożar, ale jednocześnie tworzą spore zanieczyszczenia, a nawet prowadzą do uszkodzenia różnych rodzajów powierzchni, sprzętów i przedmiotów. W przypadku systemów emitujących gaz nie ma o tym mowy, ponieważ wydzielają one dwutlenek węgla i gazy neutralne, których zadaniem jest zduszenie płomieni.

Bardzo ważną zaletą systemów gaszenia gazowego jest ich dostosowanie do wielu typów budynków oraz ich wielkości i potrzeb. Duże zróżnicowanie sprawia, że każdy bez problemu znajdzie rozwiązania dopasowane do konkretnych wymagań. Nie bez znaczenia jest również wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak również solidnych materiałów. To wszystko przekłada się na doskonała jakość, niezawodne działanie oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i inne niekorzystne czynniki powodowane przez pożar.

Skuteczne gaszenie gazem zmniejsza ilość tlenu w pomieszczeniu, a to sprawia, że ogień nie ma jak się palić, ponieważ tlen jest bardzo istotny w procesie spalania. Rozwiązania tego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością. Na szczęście systemy gaszenia gazowego można bez większych problemów znaleźć w ofertach różnych firm rozsianych po całej Polsce, więc ich dostępność jest bardzo duża.