Ceny zakupu pojazdów, oferowane przez skupy aut, są z zasady nieco niższe od rynkowych. Istnieją jednak sytuacje, w których różnice te są z nawiązką rekompensowane przez korzyści, wynikające z możliwości szybkiego pozbycia się niepotrzebnego już samochodu. Kiedy więc warto zainteresować się usługami jednego z przedsiębiorstw działających w tym sektorze? W naszym artykule przedstawimy 5 najważniejszych sygnałów, które powinny nas skłonić do sprzedaży samochodu właśnie do skupu.
1. Auto szybko traci na wartości
Czas, potrzebny dla sfinalizowania sprzedaży auta na wolnym rynku, wynosi obecnie wiele miesięcy. W przypadku sprzedaży do skupu jest on liczony w godzinach. Osoby zainteresowane szczegółami, dotyczącymi organizacji procesu zakupu pojazdu przez taką firmę, znajdą je na przykład na stronie zasada24.pl, której właścicielem jest znany skup samochodów w Poznaniu — z dostępnych tam materiałów można wnosić, że większość transakcji dokonywanych jest w ciągu doby od zgłoszenia przez posiadacza chęci zbycia pojazdu. Jeżeli więc wartość naszego auta szybko spada, powinniśmy zainteresować się jego sprzedażą do skupu — cena, jaką osiągniemy, będzie nieco niższa od rynkowej, lecz zapewne wyższa od tej, którą można będzie uzyskać za kilka miesięcy. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku pojazdów:
- stosunkowo nowych;
- o napędzie elektrycznym;
- drogich w eksploatacji;
- luksusowych i sportowych.
W ich przypadku spadek wartości jest — według danych statystycznych — najszybszy.
2. Wysokie koszty przygotowania auta do sprzedaży
Trzeba też pamiętać, że przygotowanie auta do sprzedaży może sporo kosztować. Wydatki, jakie trzeba ponieść, związane są m.in. z koniecznością:
- odwiedzin w myjni;
- wykonania drobnych napraw i poprawek lakierniczych;
- publikacji ogłoszeń w odpowiednich serwisach (niekiedy trzeba je wielokrotnie ponawiać).
Jeżeli wspomniane koszty wydają nam się zbyt wysokie, powinniśmy rozważyć sprzedaż auta do skupu.
3. Brak czasu na samodzielne przeprowadzenie procesu sprzedaży
Wymienione wyżej działania są nie tylko kosztowne, lecz również czasochłonne. Dodajmy jeszcze, że wiele godzin trzeba też poświęcić na wykonanie odpowiednich zdjęć do ogłoszeń, ułożenie treści publikowanych anonsów czy wreszcie — na spotkania z potencjalnymi nabywcami. Alternatywne rozwiązanie — sprzedaż auta do skupu — nie wymaga przygotowań i pozwala sfinalizować transakcję podczas jednej rozmowy. Na dodatek właściciel pojazdu może liczyć na natychmiastową zapłatę (standardem jest uiszczenie należności gotówką, zaraz po podpisaniu umowy).
4. Wysokie koszty utrzymania samochodu
Jednym z powodów, często skłaniających kierowców do sprzedaży auta do skupu, są wysokie koszty utrzymania pojazdu. W praktyce ważne są dwa ich elementy:
- składki obowiązkowego ubezpieczenia OC,
- wynajem miejsca postojowego.
Wydatki te mogą być znaczne: za miesięczne użytkowanie garażu czy miejsca na podziemnym parkingu trzeba zapłacić w dużym mieście od 300 do nawet 1000 zł (ceny są bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od lokalizacji danej nieruchomości), a za OC — kilkaset złotych rocznie (zdarzają się polisy droższe). Długie oczekiwanie na nabywcę oznacza więc konieczność poniesienia kosztów liczonych niekiedy w tysiącach złotych. Każdy właściciel pojazdu, który jest zmuszony do pokrycia tak wysokich opłat, powinien zdecydować się na sprzedaż samochodu do skupu.
5. Samodzielna sprzedaż samochodu będzie utrudniona
Niekiedy sprzedaż auta na normalnym rynku jest też niezwykle trudna. Z sytuacją taką mamy najczęściej do czynienia m.in. wtedy, gdy samochód:
- został poważnie uszkodzony w wypadku lub kolizji (niewielu potencjalnych nabywców jest w stanie samodzielnie oszacować koszt niezbędnych napraw);
- od dłuższego czasu nie jest użytkowany (najczęściej w takiej sytuacji właściciel nie wykonuje badań technicznych, a niekiedy nie opłaca też składek OC);
- ma nietypowe, rzadko spotykane rozwiązania techniczne i stylistyczne;
- był użytkowany jako pojazd służbowy lub taksówka i — w związku z tym — ma bardzo duży przebieg;
- przystosowany jest do określonego sposobu eksploatacji (np. jako pojazd dla osób niepełnosprawnych czy samochód do nauki jazdy).
W każdej z opisanych sytuacji warto skontaktować się ze skupem — podmioty z tej branży są zainteresowane nabyciem praktycznie każdego pojazdu. Nie stanowi też dla nich problemu przetransportowanie go (jeżeli nie może poruszać się po drodze) czy określenie jego wartości (nawet w przypadku aut bardzo nietypowych). Sprzedaż samochodu do skupu rozwiązuje więc wszystkie praktycznie opisane wyżej problemy.