W zależności od genów oraz od trybu prowadzonego życia jesteśmy w stanie częściej czy też rzadziej narzekać na dolegliwości skórne.
Mnóstwo zależy na pewno od higieny osobistej i od preparatów, które używamy. Każdy z nas jednakże z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To właśnie doktor, jaki będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on oczywiście będzie zalecać właściwe leczenie, ale pamiętajmy również, że z dermatologią są powiązane inne dyscypliny lekarskie. W ich kontekście także jesteśmy w stanie zdobyć wskazówkę. To będzie m.in.:
• wenerologia
• kosmetologia
Naturalnie do dermatologa zgłaszamy się, gdy potrzebujemy pomocy nie tylko w związku z wadliwym działaniem cery. Kontakt ze specjalistą będzie także wskazany, jeżeli mamy komplikacje z włosami lub paznokciami. Podczas wizyty u takiego lekarza przebadana będzie skóra, ale również ma on za zadanie wskazać prawdopodobne przyczyny na przykład słusznego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być dokuczliwości wewnętrzne. Wielokrotnie skóra choruje z uwagi na zmiany hormonalne bądź też alergie. Powodem jednakże mogą być także zmiany nowotworowe.
Podział dermatologii
W zasadzie dermatologia jest dziedziną lekarską, jaką wolno podzielić na dwie bazowe specjalności. Mówimy, w następstwie tego o:
• dermatologii klinicznej,
• dermatologii doświadczalnej.
Jeżeli chodzi o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a również leczeniem różnorodnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia doświadczalna ogniskuje się na opisie struktury cery oraz na funkcjach, jakie będzie ona pełnić.
Badania lekarskie i dermatologiczne
Jeżeli już masz potrzebę udać się do takiego specjalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie badać ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeśli jednak W trakcie takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować problemu, to wówczas pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę zwiększającą pole widzenia. Funkcjonuje podobnie do lupy. To naturalnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę stosuje się szczególnie w wypadku znamion barwnikowych.
Całkowite metody badań dermatologicznych
W sytuacji, gdy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną są w stanie być bakterie, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Co więcej, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być także badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie również być skierowani na pobranie w krwi. Wówczas zlecone może być również oznaczenie poziomu hormonów. W szeregu przypadków w przypadku trądziku może tutaj występować podłoże hormonalne. Z kolei wówczas, kiedy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to doktor może nas skierować na badania alergiczne albo od razu do alergologa. Kłopoty skórne mogą być, w następstwie tego najróżniejsze. Przede wszystkim jednakże nie możemy ignorować brodawek czy też narośli. Dermatolog ma obowiązek je obejrzeć, aby wykluczyć zmiany rakowate.